Apacer Memory America AP-USDC16GC239-DTM
AP-USDC16GC239-DTM picture photo
Mfg. Part Number
AP-USDC16GC239-DTM
Manufacturer
Product Category
Solid State Drives (SSDs)
Brief Description
SSD USDC-M PLUS 16GB MLC
Datasheet Download
AP-USDC16GC239-DTM.pdf
Availability of AP-USDC16GC239-DTM
QUANTITY
AP-USDC16GC239-DTM Order Process
Ship out your order
Specifications of AP-USDC16GC239-DTM
Internal Part NumberEIS-AP-USDC16GC239-DTM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Memory Cards, Modules
FamilySolid State Drives (SSDs)
SeriesµSDC-M
Memory Size16GB
Memory TypeFLASH - NAND (MLC)
Form Factor-
Speed - Read315MB/s
Speed - Write160MB/s
Voltage - Supply1.2V, 1.8V, 3.3V
TypeSATA III
Current - Max360mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
Size / Dimension16.00mm x 20.00mm x 1.40mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP-USDC16GC239-DTM
Related LinksAP-USDC16, AP-USDC16GC239-DTM Datasheet, Apacer Memory America Distributor
AP-USDC16GC239-DTM Details Description
Related parts for AP-USDC16GC239-DTM
CONN RCPT .100" 9POS GOLD T/H datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
PUNCH 076.125.2P.008 datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 110POS 5ROW R/A datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .4MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 160MSPS 40VQFN datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
RED 2 POS RTN L PLASTIC datasheet.pdf