AVX Corporation AP125C105KQT2A
AP125C105KQT2A picture photo
Mfg. Part Number
AP125C105KQT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
AP125C105KQT2A.pdf
Availability of AP125C105KQT2A
QUANTITY
AP125C105KQT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of AP125C105KQT2A
Internal Part NumberEIS-AP125C105KQT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability, Automotive
RatingsAEC-Q200, COTS
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP125C105KQT2A
Related LinksAP125C1, AP125C105KQT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
AP125C105KQT2A Details Description
Related parts for AP125C105KQT2A
DSUB CABLE - CMM15G/AE15G/CFM15G datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 8SRT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 54POS 0.40MM R/A datasheet.pdf
POWER MOD IGBT TRENCH DL SRC SP6 datasheet.pdf
IC OSC SILICON 4.194304MHZ 8MSOP datasheet.pdf
LED WARM WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE6 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 32.00 MHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf