AVX Corporation AP125C475KQT2A
AP125C475KQT2A picture photo
Mfg. Part Number
AP125C475KQT2A
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
AP125C475KQT2A.pdf
Availability of AP125C475KQT2A
QUANTITY
AP125C475KQT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of AP125C475KQT2A
Internal Part NumberEIS-AP125C475KQT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP125C475KQT2A
Related LinksAP125C4, AP125C475KQT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
AP125C475KQT2A Details Description
Related parts for AP125C475KQT2A
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 7.5A/10A PWR56 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED BLUE 500MA 7X9 SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1PH 0.4A 600V 4DIP datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 17A datasheet.pdf