Diodes Incorporated AP130-15WL-7
AP130-15WL-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP130-15WL-7
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.3A SC59-3
Datasheet Download
AP130-15WL-7.pdf
Availability of AP130-15WL-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP130-15WL-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP130-15WL-7
Internal Part NumberEIS-AP130-15WL-7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Nov/2013
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSC-59-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP130-15WL-7
Related LinksAP130-, AP130-15WL-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP130-15WL-7 Details Description
Related parts for AP130-15WL-7
FIXED IND 3.9UH 4A 7 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 210A TO-247AC datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 15V 0.5A 6TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 66MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 16A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.5VA 28V datasheet.pdf