Diodes Incorporated AP2121AK-2.5TRG1
AP2121AK-2.5TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2121AK-2.5TRG1
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.2A SOT25
Datasheet Download
AP2121AK-2.5TRG1.pdf
Availability of AP2121AK-2.5TRG1
QUANTITY
AP2121AK-2.5TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2121AK-2.5TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2121AK-2.5TRG1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2121AK-2.5TRG1
Related LinksAP2121AK, AP2121AK-2.5TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2121AK-2.5TRG1 Details Description
Related parts for AP2121AK-2.5TRG1
RES SMD 118 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 88.7OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
LOCATOR datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SOT963 datasheet.pdf