Diodes Incorporated AP2128K-2.5TRG1
AP2128K-2.5TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2128K-2.5TRG1
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.3A
Datasheet Download
AP2128K-2.5TRG1.pdf
Availability of AP2128K-2.5TRG1
QUANTITY
AP2128K-2.5TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2128K-2.5TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2128K-2.5TRG1
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2128K-2.5TRG1
Related LinksAP2128K, AP2128K-2.5TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2128K-2.5TRG1 Details Description
Related parts for AP2128K-2.5TRG1
IC MCU 8BIT 768B OTP 8SOIJ datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 100MA 30V datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 240MA 2.55 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS MALE M12 5M datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 150W 5V 30A datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf