Diodes Incorporated AP2202K-2.8TRE1
AP2202K-2.8TRE1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2202K-2.8TRE1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A
Datasheet Download
AP2202K-2.8TRE1.pdf
Availability of AP2202K-2.8TRE1
QUANTITY
AP2202K-2.8TRE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2202K-2.8TRE1
Internal Part NumberEIS-AP2202K-2.8TRE1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13.2V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2202K-2.8TRE1
Related LinksAP2202K, AP2202K-2.8TRE1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2202K-2.8TRE1 Details Description
Related parts for AP2202K-2.8TRE1
CONN RING 14-16 AWG #10 BLU PIDG datasheet.pdf
IC MULTIMN 5/3.3V WDOG PB 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 350V SCREW datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.5V 4-USP datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100 L.143 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
HDM EMPR110F220FK datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .375 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKE datasheet.pdf
CAP 2.5VDC 680UF 5 MOHM datasheet.pdf