Diodes Incorporated AP7361-18ER-13
AP7361-18ER-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP7361-18ER-13
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223
Datasheet Download
AP7361-18ER-13.pdf
Availability of AP7361-18ER-13
QUANTITY
AP7361-18ER-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7361-18ER-13
Internal Part NumberEIS-AP7361-18ER-13
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223R-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7361-18ER-13
Related LinksAP7361-, AP7361-18ER-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7361-18ER-13 Details Description
Related parts for AP7361-18ER-13
TRANSISTOR NPN 2GHZ SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC XPHASE CONTROL 20-MLPQ datasheet.pdf
ACCESSORY DAUGHTER BOARD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf