Diodes Incorporated AP7363-25D-13
AP7363-25D-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP7363-25D-13
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO252-3
Datasheet Download
AP7363-25D-13.pdf
Availability of AP7363-25D-13
QUANTITY
AP7363-25D-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7363-25D-13
Internal Part NumberEIS-AP7363-25D-13
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7363-25D-13
Related LinksAP7363, AP7363-25D-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7363-25D-13 Details Description
Related parts for AP7363-25D-13
RES SMD 422K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 220V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf