Artesyn Embedded Technologies APC18T12-9J
APC18T12-9J picture photo
Mfg. Part Number
APC18T12-9J
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 0.75-5.5V 75W
Datasheet Download
APC18T12-9J.pdf
Availability of APC18T12-9J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APC18T12-9J Order Process
Ship out your order
Specifications of APC18T12-9J
Internal Part NumberEIS-APC18T12-9J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAPC18
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.75 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.56" W x 0.34" H (33.0mm x 14.2mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APC18T12-9J
Related LinksAPC18, APC18T12-9J Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
APC18T12-9J Details Description
Related parts for APC18T12-9J
TERM BLOCK 2POS 3.81MM PCB GRN datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
OSC PROGRAMMABLE 2016 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 8POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323 datasheet.pdf
33000UF 16V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf