ITT Cannon, LLC APD-1CS51-S
APD-1CS51-S picture photo
Mfg. Part Number
APD-1CS51-S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 51POS J/N SKT GRN
Datasheet Download
APD-1CS51-S.pdf
Availability of APD-1CS51-S
QUANTITY
APD-1CS51-S Order Process
Ship out your order
Specifications of APD-1CS51-S
Internal Part NumberEIS-APD-1CS51-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAPD Connector Series
Featured ProductAPD Series Connectors
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesAPD 51-Way
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions51
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation1
Shell Material, FinishPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Ingress ProtectionIP67/69K - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APD-1CS51-S
Related LinksAPD-1, APD-1CS51-S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
APD-1CS51-S Details Description
Related parts for APD-1CS51-S
CONN SPRING CONT 16 POS .295 SMD datasheet.pdf
LCD MODULE 20X2 CHAR TRANSF TN datasheet.pdf
RES 27 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MINI THUMBWHEEL BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf