Avago Technologies US, Inc. APDS-9003-022
APDS-9003-022 picture photo
Mfg. Part Number
APDS-9003-022
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Ambient Light, IR, UV Sensors
Brief Description
IC PHOTOSENSOR AMBIENT 6CHIPLED
Datasheet Download
APDS-9003-022.pdf
Availability of APDS-9003-022
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APDS-9003-022 Order Process
Ship out your order
Specifications of APDS-9003-022
Internal Part NumberEIS-APDS-9003-022
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Sep/2008
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Ambient Light, IR, UV Sensors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeAmbient
Wavelength620nm
Proximity DetectionNo
Output TypeVoltage
Voltage - Supply2.4 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead
Supplier Device Package6-Pin ChipLED
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APDS-9003-022
Related LinksAPDS-9, APDS-9003-022 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
APDS-9003-022 Details Description
Related parts for APDS-9003-022
LAMP T1-1/2 14V 0.220A HI BRIGHT datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZD50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 427 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf