CTS Electronic Components APR27-27-12CB
APR27-27-12CB picture photo
Mfg. Part Number
APR27-27-12CB
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK FORGED 27 X 27 X 12MM
Datasheet Download
APR27-27-12CB.pdf
Availability of APR27-27-12CB
QUANTITY
APR27-27-12CB Order Process
Ship out your order
Specifications of APR27-27-12CB
Internal Part NumberEIS-APR27-27-12CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow-Cost, High Performance Spartan®-3 Generation
RoHS InformationAPR Series RoHS Cert
Standard Package75
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesAPR
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Not Included)
ShapeSquare, Pin Fins
Length1.047" (26.60mm)
Width1.047" (26.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.457" (11.60mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.3°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APR27-27-12CB
Related LinksAPR27-, APR27-27-12CB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
APR27-27-12CB Details Description
Related parts for APR27-27-12CB
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONDUCTIVE TRAY ESD SAFE 16" datasheet.pdf
CABLE BNC M W/INS SLEEVES RED datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.3V 0.5A SYNC 6SON datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
COVER W-A-R 22KITTH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 32VDC ROCKER datasheet.pdf