United Chemi-Con APSA2R5ELL391MFA5S
APSA2R5ELL391MFA5S picture photo
Mfg. Part Number
APSA2R5ELL391MFA5S
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
APSA2R5ELL391MFA5S.pdf
Availability of APSA2R5ELL391MFA5S
QUANTITY
APSA2R5ELL391MFA5S Order Process
Ship out your order
Specifications of APSA2R5ELL391MFA5S
Internal Part NumberEIS-APSA2R5ELL391MFA5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PSA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.16A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APSA2R5ELL391MFA5S
Related LinksAPSA2R5EL, APSA2R5ELL391MFA5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APSA2R5ELL391MFA5S Details Description
Related parts for APSA2R5ELL391MFA5S
CONN RECEPT 25POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 160MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28TSSOP datasheet.pdf
FILTER ULTRA-COMPACT 3-PHASE 7A datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 16SSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 24VDC 0402 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYL 1 1/4" datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf