United Chemi-Con APSF160ETD471MJB5S
APSF160ETD471MJB5S picture photo
Mfg. Part Number
APSF160ETD471MJB5S
Brief Description
CAP POLYMER 470UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
APSF160ETD471MJB5S.pdf
Availability of APSF160ETD471MJB5S
QUANTITY
APSF160ETD471MJB5S Order Process
Ship out your order
Specifications of APSF160ETD471MJB5S
Internal Part NumberEIS-APSF160ETD471MJB5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPSF Series Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PSF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APSF160ETD471MJB5S
Related LinksAPSF160ET, APSF160ETD471MJB5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APSF160ETD471MJB5S Details Description
Related parts for APSF160ETD471MJB5S
HEADER OPEN .030"DIA .400 22POS datasheet.pdf
IC BACKUP BATT CNTRLR 5V 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC 1.5KE datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B DUAL 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO15 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-PTU 4-TWIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12.06W datasheet.pdf