| Internal Part Number | EIS-APT1608YC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | APT1608x.sldprtAPT1608x.proAPT1608x.igsAPT1608x.stp | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | HELI2 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | Yellow | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 8mcd | |
| Lens Style/Size | Rectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.80mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Wavelength - Dominant | 588nm | |
| Wavelength - Peak | 590nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | Chip LED | |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 0.80mm W | |
| Height (Max) | 0.75mm | |