Microsemi Power Products APT200GN60JG
APT200GN60JG picture photo
Mfg. Part Number
APT200GN60JG
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 283A 682W SOT227
Datasheet Download
APT200GN60JG.pdf
Availability of APT200GN60JG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APT200GN60JG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT200GN60JG
Internal Part NumberEIS-APT200GN60JG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)283A
Power - Max682W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.85V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max)25µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce14.1nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT200GN60JG
Related LinksAPT200, APT200GN60JG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT200GN60JG Details Description
Related parts for APT200GN60JG
IDC CABLE - MPL64K/MC64F/MPL64K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 43.4A TO220AB datasheet.pdf
CONNECTOR 5-20 HI-IMPACT 125V datasheet.pdf
CRIMPING DIE (ASP-2016-110-E1) datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 556K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 70 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.34K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 520MA 660 MOHM datasheet.pdf