Microsemi Power Products APT30DQ60KG
APT30DQ60KG picture photo
Mfg. Part Number
APT30DQ60KG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220
Datasheet Download
APT30DQ60KG.pdf
Availability of APT30DQ60KG
QUANTITY
APT30DQ60KG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT30DQ60KG
Internal Part NumberEIS-APT30DQ60KG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Overview
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.4V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)30ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220 [K]
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT30DQ60KG
Related LinksAPT30, APT30DQ60KG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT30DQ60KG Details Description
Related parts for APT30DQ60KG
ADC 14BIT 125MSPS DUAL 64-LFCSP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-TSSOP datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 80POS datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
TERM SPADE RPLCMNT HV PROBE datasheet.pdf
IC MMIC VCO DIVIDE X4 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf