Microsemi Power Products APT30GF60JU3
APT30GF60JU3 picture photo
Mfg. Part Number
APT30GF60JU3
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 58A 192W SOT227
Datasheet Download
APT30GF60JU3.pdf
Availability of APT30GF60JU3
QUANTITY
APT30GF60JU3 Order Process
Ship out your order
Specifications of APT30GF60JU3
Internal Part NumberEIS-APT30GF60JU3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)58A
Power - Max192W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 30A
Current - Collector Cutoff (Max)40µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce1.85nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT30GF60JU3
Related LinksAPT30G, APT30GF60JU3 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT30GF60JU3 Details Description
Related parts for APT30GF60JU3
JUMPER-H1500TR/A3049G/H1500TR12" datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W MONO D 8LLP datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 WHT 500' datasheet.pdf
STRAIN RLF CLAMP BLACK..31" MAX datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W DO216AA datasheet.pdf
MICRO 25C P 120" WHT JACKS datasheet.pdf