| Internal Part Number | EIS-APTC60BBM24T3G | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Arrays | |
| Series | CoolMOS™ | |
| Packaging | Bulk | |
| FET Type | 2 N-Channel (Half Bridge) | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 95A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 24 mOhm @ 47.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.9V @ 5mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 300nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 14400pF @ 25V | |
| Power - Max | 462W | |