| Internal Part Number | EIS-APTD1608VBC/D | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Color | Blue | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 350mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.3V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | 40° | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Wavelength - Dominant | 470nm | |
| Wavelength - Peak | 465nm | |
| Supplier Device Package | Chip LED | |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 0.80mm W | |
| Height (Max) | 0.95mm | |