Microsemi Power Products APTGF30TL601G
APTGF30TL601G picture photo
Mfg. Part Number
APTGF30TL601G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
POWER MODULE IGBT 600V 30A SP1
Datasheet Download
APTGF30TL601G.pdf
Availability of APTGF30TL601G
QUANTITY
APTGF30TL601G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGF30TL601G
Internal Part NumberEIS-APTGF30TL601G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationThree Level Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)42A
Power - Max140W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.45V @ 15V, 30A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce1.35nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP1
Supplier Device PackageSP1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGF30TL601G
Related LinksAPTGF3, APTGF30TL601G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGF30TL601G Details Description
Related parts for APTGF30TL601G
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
RES 499 OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 60MM datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SNT6A datasheet.pdf