Microsemi Power Products APTGT150SK120TG
APTGT150SK120TG picture photo
Mfg. Part Number
APTGT150SK120TG
Brief Description
IGBT 1200V 220A 690W SP4
Datasheet Download
APTGT150SK120TG.pdf
Availability of APTGT150SK120TG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APTGT150SK120TG Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT150SK120TG
Internal Part NumberEIS-APTGT150SK120TG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)220A
Power - Max690W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max)350µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce10.7nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP4
Supplier Device PackageSP4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT150SK120TG
Related LinksAPTGT15, APTGT150SK120TG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT150SK120TG Details Description
Related parts for APTGT150SK120TG
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16SOIC datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 3.81MM REFL C-MT datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 3.6A TO277A datasheet.pdf
CONN RF COAXIAL datasheet.pdf
1000UF 25V 12,5X25MM 105C 8000H datasheet.pdf