Microsemi Power Products APTGT75SK120D1G
APTGT75SK120D1G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT75SK120D1G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 1200V 110A 357W D1
Datasheet Download
APTGT75SK120D1G.pdf
Availability of APTGT75SK120D1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APTGT75SK120D1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT75SK120D1G
Internal Part NumberEIS-APTGT75SK120D1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)110A
Power - Max357W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)4mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce5345nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT75SK120D1G
Related LinksAPTGT75, APTGT75SK120D1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT75SK120D1G Details Description
Related parts for APTGT75SK120D1G
CONN BACKSHELL DB9 STR BLACK datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP VIDEO DUAL 16-LFCSP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 20-DIP datasheet.pdf
FAN BLOWER 75.7X30MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7S 0402 datasheet.pdf
MICRO 25C S 48" YEL JACKP NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SLIMDWR 4P24S PINV PCB AG SPEC datasheet.pdf
CONN RCPT PCI EXPRESS 200POS SMD datasheet.pdf