Microsemi Power Products APTM100DA18CT1G
APTM100DA18CT1G picture photo
Mfg. Part Number
APTM100DA18CT1G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 40A SP1
Datasheet Download
APTM100DA18CT1G.pdf
Availability of APTM100DA18CT1G
QUANTITY
APTM100DA18CT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTM100DA18CT1G
Internal Part NumberEIS-APTM100DA18CT1G
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPOWER MOS 8™
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A
Rds On (Max) @ Id, Vgs216 mOhm @ 33A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs570nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds14800pF @ 25V
Power - Max657W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP1
Supplier Device PackageSP1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTM100DA18CT1G
Related LinksAPTM100, APTM100DA18CT1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTM100DA18CT1G Details Description
Related parts for APTM100DA18CT1G
RES 54.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 68 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT W/LCK .38AULF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf