United Chemi-Con APXE160ARA221MJ801
APXE160ARA221MJ801 picture photo
Mfg. Part Number
APXE160ARA221MJ801
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
APXE160ARA221MJ801.pdf
Availability of APXE160ARA221MJ801
QUANTITY
APXE160ARA221MJ801 Order Process
Ship out your order
Specifications of APXE160ARA221MJ801
Internal Part NumberEIS-APXE160ARA221MJ801
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.45A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXE160ARA221MJ801
Related LinksAPXE160AR, APXE160ARA221MJ801 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXE160ARA221MJ801 Details Description
Related parts for APXE160ARA221MJ801
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 10POS datasheet.pdf