United Chemi-Con APXH4R0ARA151MF60G
APXH4R0ARA151MF60G picture photo
Mfg. Part Number
APXH4R0ARA151MF60G
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
APXH4R0ARA151MF60G.pdf
Availability of APXH4R0ARA151MF60G
QUANTITY
APXH4R0ARA151MF60G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXH4R0ARA151MF60G
Internal Part NumberEIS-APXH4R0ARA151MF60G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.45A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXH4R0ARA151MF60G
Related LinksAPXH4R0AR, APXH4R0ARA151MF60G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXH4R0ARA151MF60G Details Description
Related parts for APXH4R0ARA151MF60G
TERM BLOCK PLUG 2POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
JOYSTICK 4 WAY W/PB FRONT 115V datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE SHEEP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LCD CTLR/DRIVER UNCASED datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKING COLLAR YELLOW datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf