AVX Corporation AQ11EM270JA7BE
AQ11EM270JA7BE picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EM270JA7BE
Brief Description
CAP CER 27PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EM270JA7BE.pdf
Availability of AQ11EM270JA7BE
QUANTITY
AQ11EM270JA7BE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EM270JA7BE
Internal Part NumberEIS-AQ11EM270JA7BE
Standard Package5,000
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EM270JA7BE
Related LinksAQ11EM2, AQ11EM270JA7BE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EM270JA7BE Details Description
Related parts for AQ11EM270JA7BE
IC CONVRTR 4PH BUCK 80A W/IP2001 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 190MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
TXRX LIN STAND ALONE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC CONTROLLER GATE DR 16MSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TDFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 3W 5322 datasheet.pdf