Vishay/Dale RLR05C95R3FRBSL
RLR05C95R3FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C95R3FRBSL
Brief Description
RES 95.3 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C95R3FRBSL.pdf
Availability of RLR05C95R3FRBSL
QUANTITY
RLR05C95R3FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C95R3FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C95R3FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C95R3FRBSL
Related LinksRLR05C9, RLR05C95R3FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C95R3FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C95R3FRBSL
RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM HOR 8POS PCB datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 15POS TIN WW datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
RES 2.75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf