AVX Corporation AQ125A221FAJME\250V
AQ125A221FAJME\250V picture photo
Mfg. Part Number
AQ125A221FAJME\250V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ125A221FAJME\250V.pdf
Availability of AQ125A221FAJME\250V
QUANTITY
EIS Components is the stocking Distributor of AQ125A221FAJME\250V, we specialize in AVX Corporation all series electronic components. AQ125A221FAJME\250V can be shipped within 24 hours after order. If you have any demands for AQ125A221FAJME\250V, Please kindly submit an RFQ here or send us an email. We will reply you as soon as possible.
AQ125A221FAJME\250V Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ125A221FAJME\250V
Internal Part NumberEIS-AQ125A221FAJME\250V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ125A221FAJME\250V
Related LinksAQ125A221, AQ125A221FAJME\250V Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ125A221FAJME\250V Details Description
Related parts for AQ125A221FAJME\250V
DIODE VARIABLE CAP 6V SSSMINI-2P datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SER 96K 32TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC DL OUT +/-5V POS POL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.98K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 775MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf