AVX Corporation AQ12EA0R1BAJBE
AQ12EA0R1BAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA0R1BAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA0R1BAJBE.pdf
Availability of AQ12EA0R1BAJBE
QUANTITY
AQ12EA0R1BAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA0R1BAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ12EA0R1BAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA0R1BAJBE
Related LinksAQ12EA0, AQ12EA0R1BAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA0R1BAJBE Details Description
Related parts for AQ12EA0R1BAJBE
CONN JACK PHONE 1/4" 3POS OPEN datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC 3925 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 0.5 OHM 100W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf