AVX Corporation AQ12EA2R7CAJME
AQ12EA2R7CAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA2R7CAJME
Brief Description
CAP CER 2.7PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA2R7CAJME.pdf
Availability of AQ12EA2R7CAJME
QUANTITY
AQ12EA2R7CAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA2R7CAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EA2R7CAJME
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA2R7CAJME
Related LinksAQ12EA2, AQ12EA2R7CAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA2R7CAJME Details Description
Related parts for AQ12EA2R7CAJME
IC TXRX RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
SENS ACCEL X-AXIS +-38G 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf