AVX Corporation AQ12EM110JAJME\250V
AQ12EM110JAJME\250V picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM110JAJME\250V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM110JAJME\250V.pdf
Availability of AQ12EM110JAJME\250V
QUANTITY
EIS Components is the stocking Distributor of AQ12EM110JAJME\250V, we specialize in AVX Corporation all series electronic components. AQ12EM110JAJME\250V can be shipped within 24 hours after order. If you have any demands for AQ12EM110JAJME\250V, Please kindly submit an RFQ here or send us an email. We will reply you as soon as possible.
AQ12EM110JAJME\250V Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM110JAJME\250V
Internal Part NumberEIS-AQ12EM110JAJME\250V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM110JAJME\250V
Related LinksAQ12EM110, AQ12EM110JAJME\250V Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM110JAJME\250V Details Description
Related parts for AQ12EM110JAJME\250V
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.53"L X 2.56"W datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 680MA 960 MOHM datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32HWQFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
Connector Header 43 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf