AVX Corporation AQ12EM120GAJWE
AQ12EM120GAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM120GAJWE
Brief Description
CAP CER 12PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM120GAJWE.pdf
Availability of AQ12EM120GAJWE
QUANTITY
AQ12EM120GAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM120GAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ12EM120GAJWE
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM120GAJWE
Related LinksAQ12EM1, AQ12EM120GAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM120GAJWE Details Description
Related parts for AQ12EM120GAJWE
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 0.6A SYNC 10-MSOP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SRL-IN V-OUT 8-SOIC datasheet.pdf
ENCODER MINI 120CPR 7.6X6MM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SO datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf