AVX Corporation AQ12EM8R2BAJBE
AQ12EM8R2BAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM8R2BAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM8R2BAJBE.pdf
Availability of AQ12EM8R2BAJBE
QUANTITY
AQ12EM8R2BAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM8R2BAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ12EM8R2BAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM8R2BAJBE
Related LinksAQ12EM8, AQ12EM8R2BAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM8R2BAJBE Details Description
Related parts for AQ12EM8R2BAJBE
IDC CABLE - MSD26K/MC26F/MCF26K datasheet.pdf
RACK RAILS datasheet.pdf
NETWORK SWITCH datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 3MM 7.13" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.58A 140 MOHM datasheet.pdf