AVX Corporation AQ142M271FAJWE
AQ142M271FAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ142M271FAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ142M271FAJWE.pdf
Availability of AQ142M271FAJWE
QUANTITY
AQ142M271FAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ142M271FAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ142M271FAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance270pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ142M271FAJWE
Related LinksAQ142M2, AQ142M271FAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ142M271FAJWE Details Description
Related parts for AQ142M271FAJWE
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 100RES 2M datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 9.25" datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 70.8VC SOD57 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323 datasheet.pdf