AVX Corporation AQ145A222JAJBE
AQ145A222JAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ145A222JAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V 1111
Datasheet Download
AQ145A222JAJBE.pdf
Availability of AQ145A222JAJBE
QUANTITY
AQ145A222JAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ145A222JAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ145A222JAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ145A222JAJBE
Related LinksAQ145A2, AQ145A222JAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ145A222JAJBE Details Description
Related parts for AQ145A222JAJBE
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
RES SMD 5.76KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-SOCKET 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 21C P 120" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf