AVX Corporation AQ147A910JAJME
AQ147A910JAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147A910JAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 91PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147A910JAJME.pdf
Availability of AQ147A910JAJME
QUANTITY
AQ147A910JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147A910JAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147A910JAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147A910JAJME
Related LinksAQ147A9, AQ147A910JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147A910JAJME Details Description
Related parts for AQ147A910JAJME
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 435MA 1.15 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
COMBO PLASTIC EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
BOX PIN HSG 80 POS 100 C/L datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf