AVX Corporation AQ147M1R5BAJWE
AQ147M1R5BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M1R5BAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M1R5BAJWE.pdf
Availability of AQ147M1R5BAJWE
QUANTITY
AQ147M1R5BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M1R5BAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ147M1R5BAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M1R5BAJWE
Related LinksAQ147M1, AQ147M1R5BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M1R5BAJWE Details Description
Related parts for AQ147M1R5BAJWE
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 200MA 6-SMT datasheet.pdf
94268-120-MTK 2MM HOLDING HDR datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST CM 38TSSOP datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 4M M8 CONN datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
UNICARD SHEET W/SELF-ADHESIVE datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT M-F datasheet.pdf