AVX Corporation AQ147M3R9BAJME
AQ147M3R9BAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M3R9BAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.9PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M3R9BAJME.pdf
Availability of AQ147M3R9BAJME
QUANTITY
AQ147M3R9BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M3R9BAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147M3R9BAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M3R9BAJME
Related LinksAQ147M3, AQ147M3R9BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M3R9BAJME Details Description
Related parts for AQ147M3R9BAJME
IC FILTER LOWPASS PROG 24-SOIC datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
GSP1 APPLIANCE INLET 10A 70 datasheet.pdf
IC PWR SIGNAL PROCESSOR 10LLP datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf