AVX Corporation AQ147M560KAJME
AQ147M560KAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M560KAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M560KAJME.pdf
Availability of AQ147M560KAJME
QUANTITY
AQ147M560KAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M560KAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147M560KAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M560KAJME
Related LinksAQ147M5, AQ147M560KAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M560KAJME Details Description
Related parts for AQ147M560KAJME
FUSE BOARD MNT 200MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
MOD INLET STR GND W/3MM SCRW PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 2008 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN JACK 1/4" PHONE ENCLOSE SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 500MA DO213 datasheet.pdf
LED CBI 3MM TRI LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf