AVX Corporation AQ147M620GAJME
AQ147M620GAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M620GAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 62PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M620GAJME.pdf
Availability of AQ147M620GAJME
QUANTITY
AQ147M620GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M620GAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147M620GAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M620GAJME
Related LinksAQ147M6, AQ147M620GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M620GAJME Details Description
Related parts for AQ147M620GAJME
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
REG 12.6V 1A 4.5/9VIN SMD datasheet.pdf