AVX Corporation AQ149A201JAJWE
AQ149A201JAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ149A201JAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 300V 1111
Datasheet Download
AQ149A201JAJWE.pdf
Availability of AQ149A201JAJWE
QUANTITY
AQ149A201JAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ149A201JAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ149A201JAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ149A201JAJWE
Related LinksAQ149A2, AQ149A201JAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ149A201JAJWE Details Description
Related parts for AQ149A201JAJWE
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 80MA SC82AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 750W 400V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf