AVX Corporation AR201C333K4R
AR201C333K4R picture photo
Mfg. Part Number
AR201C333K4R
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
AR201C333K4R.pdf
Availability of AR201C333K4R
QUANTITY
AR201C333K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of AR201C333K4R
Internal Part NumberEIS-AR201C333K4R
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR201C333K4R
Related LinksAR201C, AR201C333K4R Datasheet, AVX Corporation Distributor
AR201C333K4R Details Description
Related parts for AR201C333K4R
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
CABLE NULL MODEM DB9M TO DB9F datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .064DIA TINLEAD datasheet.pdf
HEATSHRK POLY Q2F 3/32" BLK 100' datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.27 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
NUT DRIVR HEX SCKT 11/32" 7.32" datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 14POS PCB R/A datasheet.pdf