Vicor Corporation V110B8M150BG
V110B8M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B8M150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V110B8M150BG.pdf
Availability of V110B8M150BG
QUANTITY
V110B8M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B8M150BG
Internal Part NumberEIS-V110B8M150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B8M150BG
Related LinksV110B8, V110B8M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B8M150BG Details Description
Related parts for V110B8M150BG
TRANS PNP 12V 6A SOT223 datasheet.pdf
ADAPTER EX 1/2 NPT-M25 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.0V 4-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
762 TB SOC RA WF PCB/D datasheet.pdf
F39-PB1505 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf