AVX Corporation AR205C105J4R
AR205C105J4R picture photo
Mfg. Part Number
AR205C105J4R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
AR205C105J4R.pdf
Availability of AR205C105J4R
QUANTITY
AR205C105J4R Order Process
Ship out your order
Specifications of AR205C105J4R
Internal Part NumberEIS-AR205C105J4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® AR
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.200" (5.08mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR205C105J4R
Related LinksAR205C, AR205C105J4R Datasheet, AVX Corporation Distributor
AR205C105J4R Details Description
Related parts for AR205C105J4R
FUSE GLASS 15A 125VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC RESET CMOS 2.9V 50MS 5SSOP datasheet.pdf
PLUG BANANA D-I-Y 4MM R/A RED datasheet.pdf
SENSOR TOUCH MOD 1 INPUT 5MS datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 17.02MM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF SOT89-5L datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
10UF 385V 12,5X30MM 85C 15000H datasheet.pdf