Sensata Technologies/Airpax AS2PLB6LB24
AS2PLB6LB24 picture photo
Mfg. Part Number
AS2PLB6LB24
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR LIGHT 22MM BLU 24V
Datasheet Download
AS2PLB6LB24.pdf
Availability of AS2PLB6LB24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AS2PLB6LB24 Order Process
Ship out your order
Specifications of AS2PLB6LB24
Internal Part NumberEIS-AS2PLB6LB24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series22.5mm Metal
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.89" (22.50mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 29.50mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS2PLB6LB24
Related LinksAS2PL, AS2PLB6LB24 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
AS2PLB6LB24 Details Description
Related parts for AS2PLB6LB24
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ESD ESD JACKET W/CUFFS BLUE 3XL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG GRY 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf