Alliance Memory, Inc. AS6C4008-55PIN
AS6C4008-55PIN picture photo
Mfg. Part Number
AS6C4008-55PIN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 512K X 8 WIDE 32DIP
Datasheet Download
AS6C4008-55PIN.pdf
Availability of AS6C4008-55PIN
QUANTITY
AS6C4008-55PIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C4008-55PIN
Internal Part NumberEIS-AS6C4008-55PIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package13
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (512K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package32-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C4008-55PIN
Related LinksAS6C400, AS6C4008-55PIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C4008-55PIN Details Description
Related parts for AS6C4008-55PIN
JUMPER-H1505TR/A3049L/X 8" datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 240V 2.5KA DISC 12MM datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
PNL MNT 5000K 600MCD 3.2V WHITE datasheet.pdf
CONTACTS 105 PER PACK datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 11/32" 7.25" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FUSE 1000VDC AMP INLINE MIDG datasheet.pdf