Sullins Connector Solutions ASC25DRAN-S734
ASC25DRAN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ASC25DRAN-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB
Datasheet Download
ASC25DRAN-S734.pdf
Availability of ASC25DRAN-S734
QUANTITY
ASC25DRAN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC25DRAN-S734
Internal Part NumberEIS-ASC25DRAN-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC25DRAN-S734
Related LinksASC25DR, ASC25DRAN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC25DRAN-S734 Details Description
Related parts for ASC25DRAN-S734
IC FILTR BUILDNG BLK QUAD 24-DIP datasheet.pdf
IC DRVR COAX CABLE 3.3V/5V 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS 0.156 datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE ROTARY 8SOIC datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 2POS SILVER SLDR datasheet.pdf