Abracon Corporation ASCO-11.2896MHZ-EK-T
ASCO-11.2896MHZ-EK-T picture photo
Mfg. Part Number
ASCO-11.2896MHZ-EK-T
Brief Description
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO-11.2896MHZ-EK-T.pdf
Availability of ASCO-11.2896MHZ-EK-T
QUANTITY
ASCO-11.2896MHZ-EK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO-11.2896MHZ-EK-T
Internal Part NumberEIS-ASCO-11.2896MHZ-EK-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package1,000
TypeXO (Standard)
Frequency11.2896MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO-11.2896MHZ-EK-T
Related LinksASCO-11.28, ASCO-11.2896MHZ-EK-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO-11.2896MHZ-EK-T Details Description
Related parts for ASCO-11.2896MHZ-EK-T
INDUCT ARRAY 2 COIL 8UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 7400UF 250V SCREW datasheet.pdf